Ülkeden ülkeye değişmekle beraber Master programlarının bitimini takip eden 1 yada 2 yıl boyunca öğrenciler genellikle bulundukları ülkede çalışma hakkına sahiptirler. Konuyla ilgili detaylı bilgiyi eğitim danışmanlarımızdan alabilirsiniz.

Yurt dışında yüksek lisans & MBA okumak sadece okula gidip eğitim almak olarak algılanmamalı, çok daha geniş bakış açısıyla ele alınmalıdır. Bu tarz eğitimler için yurt dışını tercih etmek her şeyden önce çalıştığınız alan ile ilgili tüm detayları başka bir dilde ve kültürde en ince ayrıntısına kadar öğrenmek demektir. Birçok farklı beynin birçok farklı ülkenin kültürünü, düşünme şeklini, mantığını ve iş dünyasındaki stratejilerini ayağınıza kadar getirmesi ve aynı dilde buluşturmasıdır. Bu; dünya üzerindeki pek çok ülkeyi tek bir odada toplamak gibi bir şeydir. Yurt dışında alacağınız bu eğitim sayesinde sizinle aynı anda mezun olmuş binlerce kişiden bir adım öne geçmiş olursunuz. Bu, her şeyden önce fark yaratan, aranan kişi olmanızı sağlayacaktır.

Günümüzde çok daha yaygınlaşan yurtdışında master ve MBA programları ile hemen her ülkede eğitim alabilmeniz mümkündür. Özellikle MBA programı Amerika da yaklaşık 100 yıl önce kullanılmaya başlanmış bir programdır. Yanı sıra İngiltere ve Kanada cazip ülkeler arasındadır. Ama son zamanlarda Almanya Avusturya ve İtalya gibi Avrupa Birliği ülkeleri çok cazip seçenekler ile gündeme gelmeye başlamışlardır. Bu ülkelerin gündeme gelmesi hem çeşitliliği artırmış hem de her bütçeden öğrencinin eğitim alabilmesine olanak sağlamıştır. Yurtdışında yüksek lisans fiyatları değişiklik göstermektedir. Örneğin Almanya’da yüksek lisans eğitimi ücretsizdir. Avusturya’da yıllık 750-1000 Euro ya bu eğitimi almak mümkündür. Hatta İtalya’da çok prestijli üniversiteler eğitim ücretinin büyük kısmını burs olarak vermenin yanı sıra 1 yıllık İtalyanca eğitimi de İngilizce dilinde yaptığınız yüksek lisans programının yanında promosyon olarak sunmaktadır.

Yurtdışında yüksek lisans veya doktora programları alan seçme açısından size büyük özgürlük sunar. Ülkemizdeki yüksek lisans ve özellikle doktora programlarında lisans programını devam ettirme gibi zorunluluk olmakta ve farklı bir alanda eğitime devam etmek isteyen kişiler zorluklar çekmektedir. Yurt dışında pek çok ülkede gerek master gerek doktora programlarında lisans bölümünü veya yüksek lisans bölümünü devam ettirme zorunluluğu olmadığı gibi bazı ülkelerde çift dalda eğitim alınabilmektedir.

Yurtdışında Yüksek Lisans yapmanın şartları nedir? Yurt dışında eğitimin temel şartları arasında İngilizce yeterliliği yer almaktadır. Ancak Eduventure’de var olan pre-master gibi köprü programlar sayesinde hem lisanınızı iyileştirmeniz hem de istediğiniz programa geçiş yapmanız çok daha kolay olmaktadır. İstenilen diğer bir şart transkiriptinizin alacağınız eğitime uygun not ortalamasına sahip olmasıdır ki pek çok seçenekte premaster size bu konuda da kabul kolaylığı sağlar. Ayrıca bazı üniversiteler GRE GMAT gibi sınavları şart koşarken özellikle AB ülkelerinde bu sınavlara ikame okulun bünyesinde yapılan sınav ile kabul sağlanabilmekedir.

Yurtdışında master programlarının bir avantajı da masterdan sonra staj yapma olanağınızın olmasıdır. Çoğu ülkenin sunduğu bu olanak sayesinde hem alanınızda uzmanlaşmış hem de referansınızı çok ileri düzeye çıkarmış olursunuz. Ayrıca bazı ülkeler master yaparken de çalışma imkânı sunar. Örneğin Amerika master esnasında kampus içerisinde parttime çalışma izni verir. Bu sayede bir yandan eğitim alıp bir yandan master masraflarınızı çıkarmanız mümkün olur.

Eduventure yurtdışı lisansüstü eğitimde ülkelerin seçkin araştırma üniversiteleri ile birlikte yol alır. Seçilecek üniversitelerin hemen hepsinde geniş kütüphaneler büyük ve disiplinli araştırma merkezleri enstitüleri laboratuarları tüm öğrenciler için geniş imkanlar sağlar. Size ise sadece valizini toplayıp geleceğinizi inşa etmek üzere hayallerinize doğru yola çıkmak kalır.

0