Ebeveynler okulların kapandığı ve yaz tatilin başladığı dönemde çocuklarının tatillerini daha aktif ve verimli geçirebilmeleri adına yurtdışı yaz okullarını tercih etmektedirler. Böylece öğrenciler erken yaşta yurtdışı deneyimine sahip olacakları gibi, farklı kültürleri keşfetmeyi de genç yaşta öğrenirler. Farklı ülkelerden arkadaşlıklar edinip, bir yandan dil eğitimi alırken diğer yandan sıradışı bir yaz okulu tecrübesi sahibi olurlar. Erken yaşta kazanılacak bu tecrübe öğrencinin kişisel gelişimi, kendine olan güveni ve olaylara bakış açısını etkilemektedir. 8-17 yaş aralığındaki bir çok öğrenci bu deneyimi yaşamaktadır. Belki ilk defa çocuklarından ayrı kalacak aileler, çocuklarının kişisel sorumluluk duygularının gelişmesine fırsat tanımış olacaklar. Bu adım ne kadar erken atıldıysa kazanımları o kadar fazla olacaktır.

Amerika, İngiltere, Fransa, İspanya, Malta, İtalya ve Kanada olmak üzere birçok ülkede yaz okulu organizasyonları bulunmaktadır. Ebeveynler ve öğrenciler beklenti ve tercihlerine göre istediklerine karar verebilirler. Tüm yaz okulları öğrencilerin dil seviyelerini geliştirirken birçok sosyal aktivite imkanı sunmaktadır. Öğrenciler eğlenirken öğrenecek ve kendilerini geliştireceklerdir. Yaz okulu programlarına öğrenciler tek başlarına katılabilecekleri gibi ebeveynlerinden biri ya da ikisi ile birlikte de katılabilmektedirler.

Farklı yaş gruplarına göre hazırlanmış olan kurslar öğrencilerin kendilerini daha rahat hissetmelerini ve birbirleriyle kolaylıkla kaynaşmalarını amaçlamaktadır. Yaz okullarında konaklama özellikle öğrencilerin genç yaş grubu olmalarının vermiş olduğu hassasiyetle kontrol altında tutulup, seçimlerde tüm ihtiyaçlar ve olanaklar düşünülmektedir.

Yaz okulu programları kapsamında öğrenciler dil eğitimi + aktivite şeklinde programlara katılabilecekleri gibi, tematik ya da akademik yaz okulu programlarına da katılabilirler.

Tematik yaz okulu programları için Rustic Pathways sayfamızı inceleyebilirsiniz. Rustic Pathways gençlerimizi kumsalları çöplerden arındırma, köy insanlarına yardım, yunusların korunması için teknikler ve muhtaç çocuklara yardım etme gibi sosyal sorumluluk projelerine dahil ederek, gençlerimize hem unutulmaz, hem de özgeçmişlerine çok yakışacak bir deneyim sunmayı amaçlamaktadır.

Yurtdışında dünya üniversite sıralamalarında çok üst seviyede bir üniversitede okumak isteyen lise öğrencileri hazırlıklarına çok erken yaşlarda başlaması gerekmektedir. Pre-College programlarıyla her yıl yüzlerce öğrenci İngiltere, Amerika ve Kanada’nın en iyi üniversitelerinin bünyesinde hem akademik dersler alıp hem de öğrenciler için özel hazırlanmış gezi ve aktivite programlarına katılarak liseden üniversiteye geçiş sürecinde çok büyük bir deneyim kazanmaktadırlar. Akademik Yaz Okulları sayfamızı inceleyerek bu tarz programlarla ilgili detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

0